Rozrywka.Goniec.pl

Pinterest

Nie żyje Benedykt Radecki. W zespole Dżamble grał z Andrzejem Zauchą

3 Marca 2023

Autor tekstu:

Kacper Kulpicki

Zmarł Benedykt Radecki. Ceniony perkusista w towarzystwie Andrzeja Zauchy grał w zespole Dżamble. Przykre wieści i śmierci przekazała pogrążona w żałobie córka. Jaka była przyczyna zgonu muzyka?

 

Nie żyje Benedykt Radecki. Przyczyna śmierci

Benedykt Radecki został pożegnany przez córkę Katarzynę, która zamieściła w sieci wzruszający nekrolog. Zamieściła w nim ogólne informacje o przyczynie śmierci ojca. Była nią choroba, która po krótkiej walce pokonała perkusistę. 

- Są pożegnania, na które nigdy nie będziemy gotowi. Po krótkiej, ciężkiej chorobie odszedł mój kochany tatuś, Benedykt Radecki. Kochał rodzinę, ale to muzyka była jego największą miłością. [...] Trudno pożegnać na zawsze kogoś kochanego, kto jeszcze mógł być z nami... Tato w moim sercu i pamięci zostaniesz na zawsze - czytamy w mediach społecznościowych. 

Benedykt Radecki w krótkich słowach został wspomniany także na oficjalnym profilu zespołu Dżamble. - Pokój jego duszy, do zobaczenia, Benku. Aktualnie nie są znane szczegóły choroby, z jaką borykał się zmarły.

Nietypowe zakończenie "Faktów" TVN, Grzegorz Kajdanowicz przekazał radosną nowinę

Grzegorz Kajdanowicz czekał do ostatniej chwili. Zaskakujące zakończenie "Faktów" TVN

CZYTAJ DALEJ

Benedykt Radecki w zespole Dżamble

Benedykt Radecki w 1967 roku, niespełna 12 miesięcy po powstaniu grupy Dżamble, dołączył do niej w roli perskusisty. Lubował się w gatunku jezzu-rockowego. W 1969 roku do wciąż rotującego składu dołączył Andrzej Zaucha , dzięki czemu muzycy zdobyli szerszą rozpoznawalność. 

Efekty współpracy szybko dały efekty i pojawiły się pierwsze sukcesy - formacja Dżamble zagrała m.in. na Studenckim Festiwalu Jazzowym Jazz nad Odrą we Wrocławiu, wystąpili także na IV Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie i na II Młodzieżowym Festiwalu Muzycznym w Rybniku i Chorzowie. Gdy pojawiali się na tych scenach, w każdym przypadku schodzili z nich obsypani nagrodami i wyróżnieniami. 

Benedykt Radecki towarzyszył zespołowi w tournée po Czechosłowacji i Węgrzech. Dzięki zakrojonej na tę skalę aktywności, Dżamble zdobyły uznanie w oczach słuchaczy i ekspertów. Jako czołowi przedstawiciele nurtu jazz-rocka zostali nagrodzeni tytułem “Odkrycie roku 1969” przyznanym przez miesięcznik Jazz. 

Gdzie grał Benedykt Radecki?

Benedykt Radecki w 1970 roku zakończył kooperację z zespołem. W późniejszych latach owocnie współpracował z innymi znanymi grupami muzycznymi, wśród których byli m.in. Skaldowie, ale także Niebiesko-Czarni, Wolna Grupa Bukowina, Extra Ball, czy Anawa. 

Benedykt Radecki był także związany z krakowską sceną jazzową. Oprócz występów na estradzie zajmował się organizacją koncertów i jam session, czyli popularnym w tamtym czasie tzw. wspólnym muzykowaniem z osobami o podobnej wrażliwości muzycznej oscylujacej wokół tych samych gatunków. 

 

Śledź najnowsze newsy na Twitterze Gońca: https://twitter.com/GoniecPL

Bohaterowie "Chłopaków do wzięcia", którzy siedzieli w więzieniu

"Chłopaki do wzięcia". Trzech bohaterów programu trafiło za kratki. Jeden za porażającą rzecz

CZYTAJ DALEJ
Ksiądz wyjaśnił, co dzieje się z niewierzącym człowiekiem po śmierci

Ksiądz powiedział, co dzieje się z osobą niewierzącą po śmierci. Burza w komentarzach

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Podobne artykuły

Gwiazdy

Edyta Golec dodała wyjątkowe nagranie. Fani zwrócili uwagę na jeden szczegół
Czytaj więcej >

Gwiazdy

Po wpisie Roksany Węgiel o zaręczynach w sieci rozpętała się burza. Fani robią jedną rzecz
Czytaj więcej >

Gwiazdy

Jonanna Koroniewska opublikowała poruszający post. Tak nazwała Katarzynę Dowbor
Czytaj więcej >

Gwiazdy

Łukasz Golec zdradził tajemnicę brata. Wszystko się wydało na oczach widzów Polsatu
Czytaj więcej >

Gwiazdy

Sara James szczerze o relacji z mamą. Z ust młodej gwiazdy padły wymowne słowa
Czytaj więcej >

Gwiazdy

Michał Wiśniewski wystąpił z córką i zachwycił całą Polskę. Gwiazdor zrobił "wejście smoka"
Czytaj więcej >
Kacper Kulpicki

Redaktor portalu Goniec.pl. Pochodzę z Podkarpacia. Dzięki odpowiedniemu dystansowi (nie tylko w odległości) mam zdroworozsądkowe i niestereotypowe spojrzenie na to, co dzieje się na warszawskich salonach. Potrafię patrzeć na Gwiazdy w sposób życzliwy, acz przenikliwy. Doświadczenie copywriterskie pozwala mi we właściwych słowach ująć to, co ciekawi naszych czytelników. W wolnych chwilach oddaję się kulinarnym wojażom i pisaniu recenzji z podkarpackich restauracji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]