Rozrywka.Goniec.pl > Gwiazdy > Lech Wałęsa niespodziewanie pokazał stopy. Jest poważnie chory
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 07.10.2021 19:48

Lech Wałęsa niespodziewanie pokazał stopy. Jest poważnie chory

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
East News AFP

Lech Wałęsa od lat cierpi na cukrzycę. Choroba nierzadko odbija się na stopach chorych. Problem dotknął także byłego prezydenta, o czym świadczy zdjęcie, które opublikował na Facebooku. Jeszcze w sierpniu znany polityk trafił do szpitala - groziła mu amputacja kończyn, której - na szczęście - udało się jednak uniknąć.

Kwestie związane z kończynami są dla diabetyków jednymi z najcięższych powikłań ich choroby. Ogromnym problemem może być nawet najmniejsza ranka.

Lech Wałęsa pokazał swoje chore stopy. Internauci byli w szoku

Zazwyczaj zaczyna się od skaleczenia lub otarcia. Dla cukrzyka nawet takie drobne z pozoru urazy mogą skończyć się bardzo poważnie. Stopa cukrzycowa to schorzenie, które jest wynikiem cukrzycy i zniszczenia przez nią naczyń krwionośnych w dolnych kończynach.

Najpierw cukrzyk czuje, że coraz częściej traci czucie w stopie. Na skórze pojawiają się zgrubienia, paznokcie sinieją, a rany goją się bardzo długo albo w ogóle. Potem zaczynają pojawiać się wrzody w żółtym lub ciemnobrązowym kolorze. To znak, że tkanka na stopie zaczęła obumierać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ten ostatni etap oznacza, że istnieje duża szansa na pożegnanie się ze stopą. Taką groźbę otrzymał również Lech Wałęsa, kiedy w sierpniu okazało się, że stan jego nogi jest bardzo ciężki.

Były prezydent zamieścił na swoim Facebooku zdjęcie obu stóp. Nie wiadomo jednak, czy zrobił to, by przestrzec obserwujących, czy też z innych pobudek.

Internauci byli w szoku, a zdjęcie szybko zaczęło podbijać serwisy społecznościowe - przede wszystkim Facebooka i Twittera. W kontekście cukrzycy, która jest coraz częściej jest diagnozowana zarówno u dorosłych, jak i dzieci, podobne zdjęcia mogą funkcjonować jako ostrzeżenie.

Internauci przyszli z radami

Niektórzy obserwujący przesłali również prezydentowi parę rad, które pozwolą jego stopom funkcjonować lepiej.

- Ćwiczenia mobilizujące dla tętnic głębokich, joga, akupunktura i dieta. Da Pan radę. Ruch!!! Zdrowia - życzyła jedna z komentujących.

Inni również namawiali, by Wałęsa zadbał o swoje stopy, które jeśli nie będą ćwiczone, mogą wkrótce całkowicie zniknąć z jego życia.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

źródło: goniec.pl