Rozrywka.Goniec.pl > Lifestyle > Kultowy bohater literacki powraca w nowej odsłonie. Audiobook „Becoming Sherlock - Odmieńcy” dostępny w Storytel
Marcin Czekaj
Marcin Czekaj 26.06.2024 12:17

Kultowy bohater literacki powraca w nowej odsłonie. Audiobook „Becoming Sherlock - Odmieńcy” dostępny w Storytel

Sherlock Holmes
Storytel

Sherlock Holmes to jedna z najsłynniejszych i najbardziej rozpoznawalnych postaci literackich na świecie. Słynny angielski detektyw fascynuje, intryguje i zadziwia już od półtora wieku. Przede wszystkim swoją inteligencją, spostrzegawczością i rzutkością umysłu, ale i ekscentryzmem. Tym razem postać stworzona przez Arthura Conana Doyle'a powraca w nowej, futurystycznej odsłonie. 18 czerwca w Storytel ma miejsce premiera audiobooka „Becoming Sherlock - Odmieńcy”, który czyta niezrównany Filip Kosior. Czego nowego o Sherlocku dowiemy się z tej opowieści?

„Becoming Sherlock - Odmieńcy” – o czym jest audiobook?

„Becoming Sherlock - Odmieńcy” zaczyna się od zupełnie nowej, obcej fanom Sherlocka postaci. Tym razem jest to Raymond Bannister - zamożny mężczyzna prowadzący spokojne życie, który pewnego dnia otrzymuje tajemniczą przesyłkę. Po otwarciu koperty od nieznanego nadawcy jego świat się rozpada. Po jakimś czasie zostaje znaleziony martwy w brudnej alejce. Zbrodnia oraz jej miejsce są dla prowadzącego sprawę inspektora Grega Lestrade'a niewytłumaczalne. Ten postanawia zatem poszukać pomocy u swojego nowego detektywistycznego konsultanta - Sherlocka Holmesa.

image_processing20240617-9-qzt3yh.jpg
Okładka audiobooka „Becoming Sherlock - Odmieńcy”

Splot wydarzeń zaprowadzi Sherlocka w przeszłość, do Indii i skonfrontuje go z tajemniczą grupą niezwykle utalentowanych dzieci, która sama siebie nazwała Odmieńcami. Czy rozwiązanie tej sprawy będzie zatem dziecinnie proste? Na początku nic na to nie wskazuje. Kto miałby jednak rozwikłać kolejną kryminalną zagadkę, jeśli nie uwielbiany przez czytelników, widzów i słuchaczy detektyw Holmes…?

Audiobook „Becoming Sherlock - Odmieńcy” czytany przez Filipa Kosiora jest dostępny w aplikacji Storytel od 18 czerwca. To kontynuacja opowieści, którą mogliśmy poznać w audiobooku z 2023 roku: „Becoming Sherlock - Czerwony Krąg”. To w nim przenosiliśmy się do niedalekiego, futurystycznego świata, w którym Londyn tonie w ruinie. John Watson mieszka w nim w zaniedbanej części miasta, do którego powrócił ze służby medycznej w Afganistanie. Kiedy przychodzi mu rozwikłać kolejną, skomplikowaną zagadkę, prosi o pomoc swojego kompana i druha. Sherlock Holmes po raz kolejny próbuje stanąć na wysokości zadania.

„Becoming Sherlock - Czerwony Krąg” szybko po swojej premierze zyskał miano najpopularniejszego audiobooka w tym okresie w aplikacji. Słuchacze docenili nie tylko wartką akcję opowieści, lecz także jej nowatorską formę polegającą na zestawieniu postaci z wiktoriańskiej Anglii i futurystycznej wizji Londynu XXI wieku. Użytkownicy Storytel zachwycili się także kolejną interpretacją Sherlocka w wykonaniu Filipa Kosiora.

image_processing20240617-9-ec8hqj.jpg
Okładka audiobooka „Becoming Sherlock - Odmieńcy”
Dramatyczne sceny z Krystyną Jandą. Wszystko przed ważnym festiwalem

„Becoming Sherlock” – jedyna taka seria w Storytel

„Becoming Sherlock - Odmieńcy” to druga część trylogii Storytel Original "Becoming Sherlock" autorstwa duetu Anthony Horowitz i Sarah J. Naughton.

Zebranie niektórych z najbardziej rozpoznawalnych postaci Doyle'a i przeniesienie ich do mrocznego, dekadenckiego świata Londynu przyszłości było niezwykłym zadaniem. „Becoming Sherlock - Odmieńcy” przybliżają współczesny problem inżynierii genetycznej i jej mrożące krew w żyłach skutki - szczególnie kiedy chciwość bierze górę nad etyką. Dzięki człowieczeństwu Watsona i błyskotliwości Holmesa, nasi bohaterowie próbują wymierzyć sprawiedliwość niegodziwcom, a przy okazji poznać nowych przyjaciół, którzy zamiast zaufania budzą raczej niepokój – zdradza zarys fabuły Sarah J. Naughton.

O tym, jak dużym wyzwaniem, ale i przygodą było wykreowanie Sherlocka od nowa, mówi też Anthony Horowitz (bestsellerowy pisarz znany m.in. z "Morderstwa w Midsomer", "Wojny Foyle'a" i serii o detektywie Aleksie Riderze). Horowitz nie tylko współtworzył audiobook “Odmieńcy”, ale był też pomysłodawcą całej serii:

W moich dwóch powieściach mocno odnosiłem się do świata stworzonego przez Arthura Conana Doyle’a. Ale stworzenie nowego Sherlocka od podstaw to coś zupełnie innego. Akcja audiobooków z serii „Becoming Sherlock” to opowieści, w których spotkamy wszystkich znanych nam bohaterów z klasycznych historii o genialnym detektywie – samego Holmesa i Johna Watsona, ale też panią panią Hudson czy sierżanta Lestrade’a. W naszych opowiadaniach przenosimy ich w wyimaginowaną przyszłość i konfrontujemy z nowymi zbrodniami i zagadkami. Jednocześnie starałem się pozostać wierny temu, kim i czym są. Dla czytelnika oznacza to, że wszystko jest jednocześnie znajome i nieznane, nowe i stare. I mam nadzieję, że to ponowne odkrycie Holmesa będzie niezłą zabawą. – dopowiada Horowitz.

Satysfakcję z pracy nad najnowszą odsłoną Sherlocka Holmesa miał także czytający tę serię Filip Kosior. Popularny lektor specjalizujący się w kryminałach oraz aktor teatralny, serialowy i dubbingowy nie ukrywa, że zawsze z wielką radością wraca do pracy nad produkcjami, w których pojawia się postać kultowego detektywa:

Czytanie opowieści o Sherlocku Holmesie to nie tylko przyjemność, ale i zaszczyt. Nadawanie życia takim klasycznym bohaterom w nowej odsłonie daje ogromną satysfakcję. Jednocześnie jest to powrót do postaci, których kanoniczne rysy każdy zna i lubi, a z drugiej strony każda nowa opowieść to odkrycie innego spojrzenia na te niezwykle pojemne charaktery. Ekscentryczność Sherlocka Holmesa jest jedyna w swoim rodzaju, każdy inny detektyw w literaturze zawsze będzie do Sherlocka porównywany. I to właśnie to obcowanie z postacią źródłową dla gatunku stanowi o różnicy w podejściu do jej interpelacji. Każdy widzi i słyszy Holmesa na swój sposób i tym wyobrażeniom jakoś trzeba sprostać. Świat wykreowany w “Becoming Sherlock - Odmieńcy” jest niezwykle wciągający i zdecydowanie wybija się na pierwszy plan, a do tego tajemnica jaka otacza tytułowego bohatera sprawia, że nie można się uwolnić od myśli: kim w ogóle jest Sherlock Holmes? Skąd się wziął? Co go spotkało zanim pojawił się w tej opowieści? – podsumowuje czytający całą trylogię Filip Kosior.

Nie dziwi zatem fakt, że użytkownicy Storytel doceniają lektora w takim wcieleniu i zgodnie z tym, co piszą w komentarzach pod produkcją - uważają takie zestawienie za najlepsze z możliwych.

image_processing20240617-9-ed7gxd.jpg
Filip Kosior czyta audiobook „Becoming Sherlock - Odmieńcy” / fot. Jan Walewski (Pick a Voice)

Audiobooki z serii „Becoming Sherlock” są produkcją oryginalną Storytel (Storytel Original) i pojawiają się w aplikacji w dwunastu językach, zależnie od regionu. Seria ta to wynik specjalnej umowy, którą w 2021 roku Storytel podpisał z The Conan Doyle Estate, funduszem rodzinnym zarządzającym prawami autorskimi do dzieł i postaci stworzonych przez szkockiego pisarza. Umowa ta umożliwia Storytelowi opracowywanie zupełnie nowych, napisanych w formacie audio historii o Sherlocku Holmesie. Audiobooki z serii „Becoming Sherlock” są dostępne wyłącznie w aplikacji Storytel.

Audiobook „Becoming Sherlock - Odmieńcy”
Autorzy: Anthony Horowitz, Sarah J. Naughton
Lektor: Filip Kosior
Wydawca: Storytel Original
Link do audiobooka: „Becoming Sherlock - Odmieńcy”

Tagi: dziecko Polska