Rozrywka.Goniec.pl > Gwiazdy > Koronacja Karola III. Ujawniono szczegóły ceremonii, skorzysta każdy Brytyjczyk
Kacper Kulpicki
Kacper Kulpicki 24.01.2023 08:55

Koronacja Karola III. Ujawniono szczegóły ceremonii, skorzysta każdy Brytyjczyk

król karol III
Fot. PAUL ELLIS/AFP/East News

Koronacja Karola III będzie wielką uroczystością na skalę całej Wielkiej Brytanii, lecz na pewno fani Korony na całym świecie będą nią żywo zainteresowani. Chociaż syn zmarłej królowej Elżbiety II zaczął pełnić funkcję głowy państwa niezwłocznie po jej śmierci, to dopiero niebawem ma zostać oficjalnie koronowany. Pałac Buckingham podał skrupulatny plan ceremonii, która potrwa aż… trzy dni.

Koronacja Karola III. Szczegóły uroczystości

Brzmi to nie do końca taktownie, ale Karol III czekał na to, by wreszcie spełnić swoje życiowe posłannictwo, ponad 70 lat. Dopiero po śmierci matki, Elżbiety II, było to możliwe, a władczyni pobiła wszelkie rekordy i panowała najdłużej w historii. Jej najstarszy syn musiał więc wykazać się sporą cierpliwością, jednak radość z objęcia sterów łączyła się ze smutkiem i żałobą po nestorce rodu Windsorów.

Przypomnijmy, że królewski tron zmienił właściciela 8 września 2022 roku. Karol III zasiada na nim już od kilku miesięcy, jednak oficjalna koronacja jeszcze nie nastąpiła. Ten czas nadejdzie w pierwszy weekend maja tego roku. Na tę wyjątkową okazję przygotowano dla poddanych w całej Wielkiej Brytanii moc atrakcji.

Zanim jednak będzie można spałaszować darmowy lunch lub posłuchać znanej gwiazdy muzycznej, odbędzie się impreza właściwa, czyli koronacja Karola III. W sobotę, 6 maja 2023 r. rozpocznie się nabożeństwo koronacyjne w Opactwie Westminsterskim

- Ich Królewskie Mości Król i Królowa Małżonka przybędą do Opactwa Westminsterskiego w procesji z pałacu Buckingham, znanej jako Królewska Procesja. Po nabożeństwie Ich Królewskie Mości powrócą do pałacu Buckingham w większej uroczystej procesji, znanej jako Procesja koronacyjna. Do ich Wysokości dołączą w tej procesji inni członkowie rodziny królewskiej - informuje w specjalnym oświadczeniu otoczenie arystokraty.

Gdy królewski orszak powróci do Pałacu Buckingham, król Karol i królowa małżonka Camilla w towarzystwie pozostałych członków rodziny królewskiej pojawią się na balkonie, skąd pozdrowią zgromadzonych. Ten gest zakończy świętowanie w pierwszy dzień, ale przed Brytyjczykami jeszcze dwie wyjątkowe doby.

Koronacja Karola III. Co jeszcze zaplanowano?

7 maja odbędzie się koncert koronacyjny na Zamku Windsor, który będzie transmitowany nie tylko w kraju, ale i na całym świecie. Organizacją zajmie się BBC i BBC Studios, dla których realizacja muzycznego widowiska będzie ostatnią rozgrzewką przed Eurowizją 2023, która czeka telewizję w następnym tygodniu.

Podczas koronacyjnego koncertu mają wystąpić największe tuzy wyspiarskiej muzyki, w tym gwiazdy pop, Chór Koronacyjny oraz światowej sławy tancerze. Całe przedsięwzięcie będzie oczywiście oglądał król i królowa małżonka. Para zadbała o to, by w trakcie imprezy nie brakowało miniwydarzeń charytatywnych, a bilety można było wcześniej zdobyć w konkursie BBC.

Drugiego dnia na terenie Wielkiej Brytanii za pomocą laserów i iluminacji zostaną także podświetlone najpopularniejsze budynki. Mieszkańcy będą też mogli zjeść "lunche koronacyjne", a dostępność wszelkich atrakcji dla każdego ma w zamyśle wzmocnić ducha wspólnoty, zmniejszyć samotność wśród obywateli i wspierać organizacje charytatywne.

To właśnie dobroczynności poświęcony zostanie ostatni dzień święta związanego z koronacją króla Karola III. Wolontariusze będą pomagać potrzebujących, a prezentem dla wszystkich będzie fakt, że dzień ten będzie wolny od pracy dla każdego Brytyjczyka.

\Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: PAP Zachęcamy do wsparcia zbiórki, której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. 

Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!

Tagi: Karol III