Rozrywka.Goniec.pl

KAPIF

Jerzy S. winny spowodowania zagrożenia na drodze. Sąd wydał wyrok w sprawie znanego aktora

29 Marca 2023

Autor tekstu:

Piotr Szczurowski

Krakowski sąd uznał Jerzego S. za winnego spowodowania niebezpieczeństwa w ruchu drogowym po użyciu alkoholu i postanowił wymierzyć mu karę. Wcześniej aktor został skazany za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości.

Jerzy S. oskarżony o prowadzenie pojazdu po użyciu alkoholu i spowodowanie kolizji

We wtorek, 28 marca, zapadł wyrok w sprawie spowodowania niebezpieczeństwa w ruchu drogowym po użyciu alkoholu przez krakowskiego aktora Jerzego S. Sąd postanowił wymierzyć mu karę w wysokości 3000 złotych, a także zasądził 70 złotych w ramach kosztów postępowania i 300 złotych opłaty. Wyrok jest nieprawomocny, a popularny aktor może złożyć sprzeciw w ciągu najbliższych siedmiu dni.

Przypomnijmy, że Jerzy S. spowodował w połowie października 2022 na alei Mickiewicza w Krakowie kolizję z motocyklistą. Jak wykazało późniejsze badanie alkomatem, aktor był w stanie po użyciu alkoholu. W grudniu do sądu wpłynął akt oskarżenia. Obrona wnosiła o wyłączenie jawności rozprawy z uwagi na ważny interes oskarżonego, ale wycofała wniosek z uwagi na to, że aktor nie stawił się na rozprawę. Proces toczył się przed Sądem Rejonowym dla Krakowa-Krowodrzy.

Już wkrótce listonosze zapukają do drzwi milionów Polaków, niosą złe wieści. Wręczą ważne pismo

Już wkrótce listonosze zapukają do drzwi milionów Polaków, niosą złe wieści. Wręczą ważne pismo

CZYTAJ DALEJ

Proces Jerzego S. i pierwszy wyrok sądu

Podczas pierwszej i ostatniej rozprawy w tej sprawie, która odbyła się 28 lutego, Jerzy S. został uznany za winnego i skazany na 12 tysięcy złotych grzywny, oraz nałożono na niego obowiązek zapłaty sześciu tysięcy złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym, oraz Pomocy Postpenitencjarnej i prawie 4,3 tys. zł tytułem postępowania kosztów sądowych. Aktor ponadto stracił prawo jazdy na trzy lata. Wyrok nie jest prawomocny.

Jak uzasadniał wyrok sędzia Tomasz Rutkowski, materiał dowodowy pozwala tylko na postawienie zarzutu prowadzenia w stanie nietrzeźwości, a wysokość kary ustalono na podstawie średniego stopnia szkodliwości czynu oraz na podstawie stanu majątkowego oskarżonego w wysokości miesięcznego dochodu aktora, a także uwzględniając podeszły wiek oskarżonego. Co zaskakujące, ponieważ grzywnę nałożoną na aktora wyliczono na podstawie jego zarobków, oznacza to, że na koncie popularnego aktora miesięcznie pojawia się... zaledwie 6 tysięcy złotych.

Obrońca Jerzego S., Jakub Dzwoniarski wystąpił z wnioskiem o dobrowolne poddanie się karze i zaproponował niższą karę finansową w wysokości 240 stawek dziennych po 50 zł oraz obowiązek wpłaty 5 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym, oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Obrona była zgodna z prokuraturą co do zakazu prowadzenia pojazdów przez trzy lata.

Prokurator Bartłomiej Legutko zgodził się z kolei z obroną co do nieposzlakowanej opinii aktora, ale podkreślił, że nawet osoby znane o nieposzlakowanej opinii muszą ponosić konsekwencje swoich czynów, czym uzasadnił wniosek o wyższą karę.

Tłumaczenie Jerzego S.

Podczas posiedzenia 28 lutego sędzia Tomasz Rutkowski odczytał wyjaśnienia aktora, który przyznał, "że 17 października wypił trzy, cztery lampki wina do obiadu". Zapomniał, że miał umówiony tego dnia wywiad z dziennikarzem i, czując się dobrze i w przekonaniu, że alkoholu nie ma w organizmie, wyjechał bocznymi drogami - z powodu remontu ul. Królowej Jadwigi - na spotkanie z dziennikarzem.

Jerzy S. tłumaczył, że najpierw odjechał z miejsca zdarzenia, ponieważ nie poczuł, aby spowodował kolizję i zranił motocyklistę, który krzyczał i nie wyglądał na poszkodowanego. Jak podkreślił, miał wrażenie, że krzyczący obcy mężczyzna może go zaatakować. Jerzy S. zaznaczył, że żałuje tamtego zdarzenia i nigdy wcześniej nie prowadził pod wpływem alkoholu, tłumacząc swoje zachowanie, m.in. rozładowanym aparatem słuchowym w prawym uchu, co dodatkowo sprawiło, że nie wiedział, o co dokładnie chodziło motocykliście.

Policja z całej Polski szuka tej kobiety. Oburzające, czego się dopuściła, haniebny czyn

Policja z całej Polski szuka tej kobiety. Oburzające, czego się dopuściła, haniebny czyn

CZYTAJ DALEJ
Beata Tyszkiewicz

Na jaw wyszła niepokojąca prawda o stanie zdrowia Beaty Tyszkiewicz. "Odcięła się od świata"

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Jerzy StuhrMaciej Stuhr

Podobne artykuły

Gwiazdy

Katarzyna Dowbor szczerze o Elżbiecie Romanowskiej w "Nasz nowy dom". Ma dla niej jedną radę
Czytaj więcej >

Gwiazdy

Zaginiony aktor został znaleziony martwy. Kulisy jego śmierci są przerażające
Czytaj więcej >

Gwiazdy

Magdalena Narożna pochwaliła się nową sylwetką, a w sieci aż zagrzmiało. Uwagę fanów przykuła jedna rzecz
Czytaj więcej >

Gwiazdy

Małgorzata Foremniak zasłabła w pracy, lekarz nie wytrzymał. "Pani jest nienormalna"
Czytaj więcej >

Gwiazdy

Katarzyna Dowbor zdradza kulisy zwolnienia: "Na rozmowę zostałam wezwana SMS-em"
Czytaj więcej >

Gwiazdy

Michał Kwiatkowski to również muzyk. Robi karierę za granicą
Czytaj więcej >
Piotr Szczurowski

Od najmłodszych lat zainteresowany głównie motoryzacją. Od kilkunastu lat codziennie sprawdzam co nowego w branży - od lat na bieżąco.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]