Rozrywka.Goniec.pl > Lifestyle > Gotujesz obiad na gazie? Proste triki pomogą obniżyć rachunki, mało kto o nich wie
Elżbieta Włodarska
Elżbieta Włodarska 07.07.2024 10:07

Gotujesz obiad na gazie? Proste triki pomogą obniżyć rachunki, mało kto o nich wie

Gotowanie
fot. Freepik

Wiele osób z niepokojem patrzy na rosnące ceny nie tylko artykułów spożywczych oraz przemysłowych, ale również na coraz wyższe rachunki za energię oraz gaz. Sposobem na zmniejszenie ich jest oszczędzanie - jak jednak to zrobić?

Rosną ceny prądu oraz gazu

W ciągu ostatnich lat wiele osób dostrzegło, że ceny znacznie poszły w górę. Nie tylko za artykuły spożywcze oraz przemysłowe, ale również otrzymywane rachunki za prąd oraz gaz często bywają wyższe niż niegdyś. Ceny te mogą zaniepokoić niejedną osobę.

Choć w ostatnim czasie można zauważyć, że wyraźną popularnością i zainteresowaniem klientów cieszą się kuchenki indukcyjne, gazowe cały czas mają swoich fanów. Wiele osób ceni je za łatwość w obsłudze, a także ekonomiczność. Co zatem robić, by zużycie gazu podczas codziennego użytkowania sprzętów było możliwie najmniejsze?

ZOBACZ TAKŻE: Książe William przyłapany. Trudno uwierzyć, co wytknęli mu poddani. W sieci zawrzało

Julia Wieniawa przyłapana z nowym ukochanym. Mężczyzna był nią oczarowany

Jak zaoszczędzić na gazie?

Jak można zaoszczędzić na gazie? Okazuje się, że jest kilka opcji, które pomogą zdecydowanie zmniejszyć rachunki przy jednoczesnym nierezygnowaniu bądź znacznemu ograniczeniu jego użytkowania. Co zatem zrobić? Warto pamiętać o kilku rzeczach. 

Jedną z nich jest dopasowanie wielkości naczynia do palnika. Jest to ważne, bowiem płomień musi ogrzewać wyłącznie dno garnka. Jeśli ustawimy zbyt małe naczynie na dużym palniku, nie tylko narazimy na większe koszty, ale także możemy uszkodzić garnek, co z automatu może wygenerować dodatkowy wydatek. Działa to w obydwie strony - jeśli naczynie będzie znacznie większe niż palnik, będzie potrzebowało więcej czasu na ogrzanie, co znowu może zakończyć się niepotrzebnym kosztem.

Również ważny jest materiał, z jakiego zostało wykonane naczynie. By zaoszczędzić możliwie najwięcej, należy zdecydować się na garnki oraz patelnie, które posiadają dno ze stali nierdzewnej bądź są emaliowane. 

ZOBACZ TAKŻE: Nie żyje kolejny aktor ze "Świata Według Kiepskich". Miał 79 lat

Te triki pomogą zaoszczędzić. Różnica będzie naprawdę spora

By zaoszczędzić na rachunkach za gaz, warto podczas gotowania sięgać po pokrywki, którymi można przykryć naczynie, w którym gotują się potrawy. Użycie jej znacznie przyspieszy proces gotowania dzięki ciepłu, które zatrzymuje. 

Dodatkowo należy pamiętać o proporcjach. W momencie, gdy chcemy odgrzać np. zupę, bez sensu jest odgrzewanie całego garnka, bowiem jest to wyłącznie marnowanie energii. Wystarczy pamiętać, by do mniejszego naczynia przełożyć odpowiednia ilość pokarmu, a wówczas zaoszczędzimy nie tylko czas, ale również pieniądze.