Rozrywka.Goniec.pl > Gwiazdy > Pogrzeb Franciszka Pieczki. Minister Piotr Gliński przekazał wspaniałe wieści, zapadła ostateczna decyzja
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 28.09.2022 11:58

Pogrzeb Franciszka Pieczki. Minister Piotr Gliński przekazał wspaniałe wieści, zapadła ostateczna decyzja

Franciszek Pieczka zmarł w wieku 94 lat. Już wkrótce odbędzie się państwowy pogrzeb
Wikipedia

Franciszek Pieczka to jeden z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych, telewizyjnych i filmowych, którego role do dziś wspominają Polacy. Największą sympatię bez wątpienia wzbudził kreacją Gustlika w serialu "Czterej pancerni i pies". Wiadomo już, kiedy odbędzie się jego pogrzeb, który będzie miał charakter państwowy.

Franciszek Pieczka zmarł w wieku 94 lat. Jego pogrzeb odbędzie się 29 września

Legendarny aktor zmarł 23 września w wieku 94 lat. Ostatnie pożegnanie artysty odbędzie się w czwartek, 29 września, w Falenicy. Ze względu na wybitne zasługi dla kultury, pogrzeb będzie miał charakter Państwowy. O decyzji poinformował wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Msza święta za Franciszka Pieczkę odprawiona zostanie w czwartek, 29 września o godzinie 12:00 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie-Falenicy. Po niej trumna z ciałem aktora zostanie odprowadzona na cmentarz w Aleksandrowie, gdzie spocznie w kwaterze obok ukochanej małżonki artysty.

Franciszek Pieczka był wybitnym aktorem

Franciszek Pieczka ponad pół wieku współpracował z Teatrem Polskiego Radia. Znany był jednak głównie nie z desek teatru a ról filmowych i serialowych. Wystąpił w ponad stu filmach - zarówno polskich, jak i zagranicznych. Największą popularność dała mu rola Gustlika w "Czterech pancernych i psie".

W pamięci widzów zostanie zapamiętany również z filmów "Ziemia obiecana", "Potop", "Quo vadis", "Konopielka" czy "Jańcio Wodnik". Franciszek Pieczka w swojej karierze współpracował z najlepszymi polskimi reżyserami filmowymi i teatralnymi. Występował między innymi w Starym Teatrze w Krakowie, w Dramatycznym, Narodowym i Powszechnym w Warszawie. Grał w spektaklach Konrada Swinarskiego, Jerzego Jarockiego i Zygmunta Huebnera.

W 2016 wspomógł akcję walki ze smogiem na rodzinnym Górnym Śląsku, występując w klipie filmowym pt. "Nie truj sąsiada!" nagranym wspólnie z miastem Wodzisław Śląski. 11 listopada 2017 został odznaczony najwyższym polskim odznaczeniem państwowym, Orderem Orła Białego

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: regiony.tvp.pl