Rozrywka.Goniec.pl > Gwiazdy > Edyta Górniak zajęła drugie miejsce na Eurowizji w 1994 roku. Żaden inny Polak nie osiągnął takiego sukcesu w tym konkursie
Karolina Kruszewska
Karolina Kruszewska 14.11.2022 10:33

Edyta Górniak zajęła drugie miejsce na Eurowizji w 1994 roku. Żaden inny Polak nie osiągnął takiego sukcesu w tym konkursie

Edyta Górniak
(fot. screen z youtube.com/edytamusic)

Edyta Górniak reprezentowała Polskę na Eurowizji w 1994 roku. Wykonała swój przebój "To nie ja" i zajęła drugie miejsce. Mimo że od jej spektakularnego występu minęło już 28 lat, to żadnemu innemu Polakowi nie udało się pobić sukcesu Edyty Górniak w tym konkursie.

Edyta Górniak na Eurowizji

Edyta Górniak reprezentowała Polskę podczas Eurowizji w 1994 roku. Artystka była pierwszą przedstawicielką TVP na tym konkursie i wykonała tam "To nie ja", który przyniósł jej spektakularne drugie miejsce. Takiego sukcesu od tamtej pory nie odniósł żaden inny Polak.

Wokalistka w wywiadzie z eurowizja.org wspomniała, że myślała, że ktoś jej robi żart, kiedy otrzymała telefon od Telewizji Polskiej z propozycją występu na Eurowizji. - Kilka tych informacji, które słyszałam było tak nierzeczywistych, że ja przyjęłam po prostu, że to był żart. Ktoś zadzwonił raz jeszcze. "Chyba coś nam przerwało, chciałbym powiedzieć jeszcze raz" - mówiła.

Edyta Górniak "To nie ja"

Po latach Edyta Górniak przyznała, że początkowo miała wykonać inny utwór. TVP chciało wówczas, aby piosenka wykonywana na Eurowizji była przygotowana przez najbardziej renomowanych twórców w Polsce. Skomponowanie muzyki miało być powierzone Włodzimierzowi Korczowi, zaś napisanie tekstu Wojciechowi Młynarskiemu. Wokalistka w rozmowie z eurowizja.org zdradziła, że proponowany przez TVP utwór nie spodobał się jej, ale przyjęła go, jednocześnie szukając innej piosenki.

Ówczesny menedżer Edyty Górniak, Wiktor Kubiak uruchomi swoje międzynarodowe kontakty. Wśród propozycji, które otrzymał, znajdowało się właśnie "To nie ja".

Jak się okazuje "To nie ja" też nie od razu przypadło jej do gustu. Artystka wspomniała, że wersja demo była dla niej nieco kiczowata, ale później nabrała charakteru. Wtedy Edyta Górniak nie wiedziała, jak się zachować: czy wykonać piosenkę narzuconą przez TVP czy ten, który czuje.

Ostatecznie reprezentantka Polski zadziałała zgodnie ze swoimi przekonaniami i, jak się okazało później, podjęła słuszną decyzję.

Artykuły polecane przez Goniec.pl: