Rozrywka.Goniec.pl > Gwiazdy > Danuta Wałęsa otrzyma tytuł Honorowej Obywatelki Miasta Gdańsk. Ważny i symboliczny gest
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 18.08.2022 17:29

Danuta Wałęsa otrzyma tytuł Honorowej Obywatelki Miasta Gdańsk. Ważny i symboliczny gest

danuta wałęsa
MARCIN GADOMSKI/East News

Danuta Wałęsa zostanie wyjątkowo uhonorowana w Gdańsku. Kobieta, która przez wiele lat nie tylko towarzyszyła Lechowi Wałęsie, ale również zaangażowała się współcześnie w walkę na rzecz demokracji, otrzyma ważny tytuł.

- Niełatwy los, w ciągłym napięciu, niepewności jutra i zgodzie na to, że sprawy rodzinne schodzą na plan dalszy. Takie życie wymagało odwagi, hartu ducha i wielkiego poświęcenia. One również w ten sposób wspierały walkę o wolną Polskę, a uosabia je Danuta Wałęsa, żona legendarnego przywódcy Solidarności - przekazano w uzasadnieniu.

Danuta Wałęsa zostanie wyjątkowo uhonorowana. Ważny i symboliczny gest

Danuta Wałęsa jest znana głównie z tego, że pozostaje żoną byłego prezydenta i legendy "Solidarności", Lecha Wałęsy. W ostatnich latach sama próbowała również swoich sił w działaniach politycznych i społecznych, czując, że wreszcie "wyrwała się" na niepodległość.

Życie w domu bardzo konserwatywnego męża z całą gromadką dzieci do wychowania i zajęcia się nie było proste. Na Danutę spadły wszystkie zadania związane z zajmowaniem się domem. Kiedy okazało się, że można żyć inaczej, miała już trochę lat na karku, a najtrudniejsze zostawiła za sobą.

Klub Koalicji Obywatelskiej oraz radni z klubu Wszystko dla Gdańska postanowili jej wieloletnie poświęcenie oraz późniejszą działalność demokratyczną nagrodzić tytułem Honorowej Obywatelki Miasta Gdańsk. O powodzeniu projektu poinformowała przewodnicząca rady miasta, Agnieszka Owczarczak na swoim Facebooku, dokładnie uzasadniając decyzję radnych.

- Koalicja Obywatelska w Radzie Miasta Gdańska oraz Wszystko dla Gdańska złożyły projekt uchwały o nadaniu tytułu Honorowej Obywatelki Miasto Gdańsk pani Danucie Wałęsie. Kobiety okresu walki o demokrację w Polsce to ciche bohaterki tamtych czasów - przekazała.

- Organizowały życie, dbały o dom, zastępowały dzieciom nieobecnych ojców. Wspierały. Nosiły żywność do aresztu i roznosiły ulotki. Rewizje, podsłuchy, zatrzymania… - dodała.

Oficjalne nadanie tytułu zostało zaplanowane na sesję rady miejskiej, która odbędzie się 25 sierpnia. Danuta Wałęsa będzie miała dzięki temu również okazję nie tylko podziękować za zaszczyt, ale również przekazać kilku słów dotyczących jej roli podczas walki o wolność w ostatnich latach władzy PZPR w Polsce.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl