Rozrywka.Goniec.pl > Gwiazdy > Bracia Golec odznaczeni przez prezydenta Andrzeja Dudę. "To suma dotychczasowych dokonań"
Weronika Uszakiewicz
Weronika Uszakiewicz 11.11.2022 13:59

Bracia Golec odznaczeni przez prezydenta Andrzeja Dudę. "To suma dotychczasowych dokonań"

Bracia Golec
Bracia Golec fot. Jan BIELECKI/East News/IMAGO/Mateusz Birecki/Imago Sport and News/East News

Z okazji narodowego Święta Niepodległości prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe. Ordery trafiły między innymi w ręce braci Pawła i Łukasza Golców - założycieli zespołu Golec uOrkiestra.

Piotr i Łukasz Golcowie odznaczeni przez Andrzeja Dudę

Podczas przemówienia prezydent Polski zaznaczył, że zróżnicowany repertuar zespołu Golec uOrkiestra świadczy o zróżnicowaniu naszego kraju. Za zasługi zostali Medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości został odznaczony również dyrektor Centrum Nauki Kopernik w Warszawie Robert Firmhofer.

- Nie ma w państwa życiu i dorobku jakiegoś jednego wydarzenia, za które to odznaczenie jest wręczane. To jest w jakimś sensie suma dotychczasowych dokonań i postawy z punktu widzenia Rzeczpospolitej. Państwa życie i działalność zawodowa, społeczna pokazują, jak bardzo Rzeczpospolita w swoich różnych przejawach działania jest zróżnicowana. Od kwestii duchowych, budowania postaw moralnych, etycznych, przez rozwój kulturalny, poprzez naukę, poprzez rozwój gospodarczy Polski, poprzez dbałość o sprawy państwowe. Skończywszy wreszcie na walce o wolną, suwerenną niepodległą Polskę - powiedział Andrzej Duda.

Prezydent wręczył również Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla Rzeczypospolitej i osiągnięcia w działalności artystycznej. Order otrzymał Jan Pietrzak - artysta estradowy, aktor, piosenkarz, publicysta i satyryk.

Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski został także odznaczony ks. Jan Sikorski za działalność na rzecz opozycji antykomunistycznej w czasach PRL, zaangażowanie w posługę duszpasterską oraz działalność społeczną.

Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski został wyróżniony żołnierz Armii Krajowej Zygmunt Mieszczak pseudonim "Tadek". Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski został z kolei odznaczony historyk - Adolf Juzwenko.

Prezydent Polski odznaczył Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski Józefa Lisowskiego, Czesława Nowaka, Janusza Odziemkowskiego, Jana Szynaka oraz Gertrudę Uścińską.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Tagi: Paweł Golec