Rozrywka.Goniec.pl > Lifestyle > Andrzejki. Poznaj najpopularniejsze wróżby andrzejkowe
Kacper Kulpicki
Kacper Kulpicki 30.11.2022 09:46

Andrzejki. Poznaj najpopularniejsze wróżby andrzejkowe

Świeczki
pixabay/Arcaion, Henryk Niestrój

Andrzejkowa noc od zawsze przepełniona jest wróżbami, przesądami i innymi ludowymi zwyczajami. Niektóre z nich są relikwią przeszłości, jednak większość przetrwała do dziś. W imieniny Andrzeja można poznać miłość życia oraz swoją przyszłość. Jak to zrobić? Oto najpopularniejsze wróżby na Andrzejki.

Andrzejki - czym są?

Andrzejkowe przepowiednie były i wciąż są skierowane głównie do panien marzących o zamążpójściu. Większość wróżb dotyczy tego, by młode dziewczęta dowiedziały się z kiedy, gdzie i – przede wszystkim – z kim znajdą się na ślubnym kobiercu.

Mamy jednak XXI wiek i każde proroctwo podlega wolność interpretacji. Wystarczy bujna wyobraźnia, a wywróżyć sobie można niemal wszystko. Kultywujmy jednak wieloletnie tradycje i przypomnijmy sobie, jakie czynności wykonać, by poznać swoje przeznaczenie.

Andrzejki. Wosk, jabłka, buty i inne czary

Tę sztandarową andrzejkową wróżbę zna każdy. Polega na tym, by przelać roztopiony wosk przez dziurkę od dużego klucza prosto do miski z zimną wodą. Wówczas wytworzy się pewien kształt z zastygłej masy, który możemy traktować, spoglądając z góry, lub ustawić go tak, by rzucał cień na ścianę. Interpretacja dowolna, chociaż kiedyś panny wpatrywały się weń, by zobaczyć swojego oblubieńca. Teraz nie musi to być wybranek, a coś zupełnie innego, np. nowy samochód lub symbol dolara.

Kolejną z popularnych, a nieco mniej skomplikowanych przepowiedni jest ustawianie butów od ściany w stronę drzwi. Właściciel tego, który jako pierwszy zawita pod próg, będzie cieszyć się największą pomyślnością w miłości w nadchodzącym roku. Kiedyś oznaczało to pierwszeństwo w zawarciu małżeństwa.

Wystarczy także kilka jabłek, by dobrze się bawić. I mowa nie o majeniu wina, a cudownych atrybutach skórki tego owocu. Wróżba polega na tym, by postarać się wyciąć z jabłka jak najdłuższą obierkę. Potem należy rzucić ją za siebie przez lewe ramię, a następnie sprawdzić, w jaki kształt się ułożyła. Powinna przypominać pierwszą literę drugiej połówki, którą się pozna w nadchodzącym roku.

Jest także zabawa, w której krótko i zwięźle można dowiedzieć się o swoim przyszłym posłannictwie. Niewiasty wrzucały niegdyś do worka obrączkę, różaniec i listek. Wskutek losowania ta, która – jak łatwo się domyślić – wyciągnęła obrączkę, czekała na rychły ślub, różaniec oznaczał pójście w stan zakonny, listek zaś spędzenie życia w pojedynkę.

Andrzejki. Zabawy z karteczkami

Podczas gorączki andrzejkowej nocy należy mieć przy sobie także karteczki, jednak nie tylko po to, by rozdawać swój numer telefonu. Karteczki, niekoniecznie kolorowe, przydadzą się do wizjonerstwa.

Można zapisać na nich imiona adoratorów lub zalotnic, wziąć wszystkie do ręki i rzucić za siebie, robiąc to od lewej strony, czyli od serca. Imię osoby zapisanej na kartce, która spadła najbliżej, to imię miłości. Kawałki papieru z zapisanymi imionami można także położyć za poduszkę, a rano wyjąć losowo jeden z nich. Imię, które się na nim znajdzie, jest szczególnie pisane osobie losujacej.

Karteczki tworzą kolejne, niespożyte możliwości. Można zapisać na nich swoje skryte marzenia, a potem wszystkie wrzucić do miski napełnionej wodą. Ta, która najdłużej będzie utrzymywać się na powierzchni, wygrywa. A razem z nią spisane nań marzenie. To takie proste!

Aby poznać imię fatyganta lub oblubienicy, można wyciąć z arkuszu papieru serduszka. Na jednej stronie wypisać imiona, a potem "na ślepo" przekuć papier igłą. Tym sposobem trafi się idealnie w imię przyszłego partnera.

Jakie jeszcze znacie wróżby na Andrzejki?

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Tagi: Święta