Rozrywka.Goniec.pl > Gwiazdy > "07 zgłoś się". Nie żyje Zbigniew Tobiasz. Aktor miał 96 lat
Irmina Jach
Irmina Jach 17.10.2022 17:27

"07 zgłoś się". Nie żyje Zbigniew Tobiasz. Aktor miał 96 lat

Znicz
Iberion

"07 zgłoś się". Nie żyje Zbigniew Tobiasz. Aktor, którego polscy widzowie znają dzięki roli majora Wołoczyka, odszedł w poniedziałek 17 października w wieku 96 lat. Przykre wieści potwierdził skolimowski Dom Aktora.

"07 zgłoś się" przyniósł Zbigniewowi Tobiaszowi największą sławę. Zmarły aktor był jednak artystą wszechstronnym. Pojawiał się na deskach teatrów, w produkcjach telewizyjnych i w audycjach radiowych. Przez lata dubbingował dla TVP "Sagę rodu Forsyte’ów".

"07 zgłoś się". Nie żyje Zbigniew Tobiasz

Zbigniew Tobiasz przyszedł na świat 13 maja 1926 roku w Nowych Miedzach w województwie łódzkim. Po zakończeniu II wojny światowej zamieszkał w Łodzi, gdzie ukończył wydział aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Studiował także pod kierunkiem legendarnego Leona Schillera, z którym później przeniósł się do Warszawy. W 1949 roku zadebiutował na scenie warszawskiego Teatru Placówka. W latach 1950–1951 występował w Państwowych Teatrach Dramatycznych w Szczecinie.

Widzowie mogli zobaczyć go również na deskach Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie i Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Przez kilka lat był wykładowcą akademickim.

Gwiazdor serialu "07 zgłoś się" wystąpił m.in. w filmach "Ludzie z pociągu", "Krótki film o zabijaniu" i "Dekalog V". Grał i reżyserował w Teatrze Telewizji, poświęcając wiele czasu również na dubbing. Ostatni raz na szklanym ekranie można było zobaczyć go w 1989 roku.

Zbigniew Tobiasz był wielokrotnie odznaczany. Otrzymał m.in. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi oraz Odznakę "Zasłużony Działacz Kultury".

Artykuły polecane przez Goniec.pl: